Serwis z kompleksowymi informacjami o postępach farmacji

Objawy choroby nowotworowej


Do najczęstszych objawów nowotworu należą: stwardnienie (np. w skórze), guzek (np. w sutku), owrzodzenie (np. w obrębie wargi). Do lekarza należy się zgłosić bezzwłocznie po zauważeniu któregokolwiek z następujących objawów:

Jakkolwiek wymienione objawy nie są typowe wyłącznie dla choroby nowotworowej i mogą występować w przebiegu innych chorób, zawsze jednak wymagają porady i badania lekarskiego. W zależności od okolic ciała lub narządów podane objawy mogą być wywołane przez nowotwór.

Skóra: obecność guzków, znamion lub innych wykwitów (należy zwrócić uwagę na wygląd i wybarwienie znamion oraz umiejscowienie, w którym mogą one podlegać stałym urazom mechanicznym, a także na pojawienie się czerwonej, zapalnej obwódki wokół znamion).

Głowa i szyja: nie gojące się pęknięcia lub owrzodzenia błon śluzowych, stwardnienie, guzek, krwawienie, chrypka, trudność w połykaniu, utrzymujące się bóle gardła, powiększenie węzłów chłonnych lub pojawienie się guza na szyi.

Płuca: utrzymujący się kaszel lub zmiana w charakterze kaszlu, odpluwanie plwociny, krwioplucie, bóle, ucisk w klatce piersiowej, duszność, ponawiające się stany zapalne płuc.

Sutki: guzek, bóle, tkliwość sutków, asymetria, wciągnięcie lub owrzodzenie brodawek, pojawienie się wyprysku w brodawce lub w jej otoczce, wydzielina krwista z brodawki, wyraźne powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Przełyk, żołądek: brak apetytu, trudności w połykaniu, powtarzające się objawy niestrawności, utrzymujące się bóle w nadbrzuszu, wymioty krwią lub smoliste stolce, chudnięcie.

Jelito grube: zmiana w charakterze i częstości oddawania stolca, zaparcia na przemian z biegunkami, stolce smoliste, krwawienia z odbytnicy, domieszka śluzu w stolcu, bóle w dole brzucha, polipy lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Narząd moczowy: krew w moczu, bóle w lędźwiach, częste oddawanie moczu, dolegliwości podczas oddawania moczu, objawy kolki nerkowej.

Narząd płciowy kobiecy: zmiany ilościowe w krwawieniach miesiączkowych, krwawienia między miesiączkami oraz po stosunkach (tzw. krwawienie kontaktowe), upławy, nie gojące się pęknięcia i owrzodzenia okolicy sromowej, częste porody i poronienia, zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, przebyte leczenie hormonalne.

Węzły chłonne: osłabienie, chudnięcie bez określonej przyczyny, świąd skóry, poty nocne, skłonność do krwawień, powiększenie węzłów chłonnych, podniesiona temperatura (lub stany podgorączkowe) bez określonej przyczyny, brak łaknienia i chudnięcie.Stany przedrakowe

Stanem przedrakowym określamy zmiany chorobowe, na których podłożu, po różnym okresie trwania, znamiennie częściej niż w tkankach, które nie są zmienione, rozwija się nowotwór. Najczęściej spotykane stany przedrakowe w tkankach i narządach podano niżej.

Skóra: rogowacenie starcze, róg skórny, przewlekłe blizny i owrzodzenia, niektóre postacie znamion barwnikowych, skóra pergaminowa, która jest tzw. bezwzględnym stanem przedrakowym, tj. zawsze prowadzi do rozwoju raka, czasami czerniaka skóry.

Błony śluzowe: w jamie ustnej — rogowacenie białe (białawe plamy), owrzodzenia powstałe wskutek przewlekłych urazów mechanicznych (np. ucisk niewłaściwie wykonanej protezy).

Narząd płciowy: przewlekłe nadżerki części pochwowej, zaśniad groniasty (zmiany chorobowe po oddzieleniu łożyska).

Pęcherz moczowy: brodawczaki.

Sutek: pewne postacie zwyrodnienia, brodawczaki wewnątrzprzewodowe.

Przewód pokarmowy: zmiany zanikowe błony śluzowej żołądka w przebiegu niedokrwistości i niedokwaśności żołądka, przewlekłe owrzodzenia, polipowatość rodzinna jelita grubego.Stany przedrakowe cechuje różny stopień niebezpieczeństwa, które grozi przejściem w nowotwór złośliwy, oraz niejednakowy okres, jaki doprowadza do ich zezłośliwienia (np. w szyjce macicy wynosi ok. 10 lat, a w żołądku i pęcherzu moczowym jest znacznie krótszy).